Järjestäjä: Terveystoimittajat ry, yhteyshenkilö toimittaja Maarit Huovinen
Osallistujat: yhdistyksen jäsenet, asiantuntijat
Aika: torstaina 5. päivänä syyskuuta 2013 kello 17–19
Paikka: Pressiklubi (Ravintola Pullmanin kabinetti Helsingin Rautatieasemalla)
Seminaari on Terveystoimittajien oma keskustelutilaisuus aiheesta masennus. Terveystoimittajat ovat kirjoittaneet paljon masennuksesta, joten tarkoitus on päivittää tietoja ja etsiä uusia näkökulmia aiheen käsittelyyn. Myös toimittajien oma työuupumus ja masennus kiinnostavat.
Keskustelun asiantuntijoita ja aihealueita
Helsingin apulaiskaupunginjohtaja, Mielenterveyden keskusliiton puheenjohtaja Pekka Sauri: Mistä masennuksessa on kysymys? Näkökulmina mm. elämän tarkoituksettomuuden tunne, milloin on syytä huolestua, käytetäänkö masennus-sanaa liian huolettomasti?
Ylilääkäri Jan Schugk, Elinkeinoelämän keskusliitto (EK): Työuupumus ja masennus – miten ne määritellään ja mitä eroa niillä on?
Helsingin yliopiston ravitsemustieteen professori Mikael Fogelholm: Mikä suojaa masennukselta: liikunnan ja ravinnon merkitys?
Terveystoimittajien omat puheenvuorot
Ulla Järvi: Miten masennuksesta kirjoitetaan?
Anja Snellman: Masennus on sana. Anja Snellman ja kliseen ravistelua.
Yhteystiedot: Terveystoimittajat ry
toimittaja Maarit Huovinen, maarit.huovinen (at) kolumbus.fi, p. 040 563 9247
yhdistyksen puheenjohtaja Mirja Karlsson, mirja.karlsson (at) thl.fi
yhdistyksen sihteeri Silva Lehtinen, silva.lehtinen (at) pp.inet.fi